Baloise Belgium Tour 2019 – Stage 5 results

16.06.2019.
Tongeren – Beringen
(158,4 km / 99,9 km)

1 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 3:17:15
2 Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
3 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles 0:00:00
4 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:00
5 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
6 Jonas Rickaert (Bel) Corendon – Circus 0:00:00
7 Gijs Van Hoecke (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
8 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:00
9 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
10 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
11 Jasper Philipsen (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
12 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
13 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
14 Daniel Lopez Parada (Esp) Burgos – BH 0:00:00
15 Bram Welten (Ned) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
16 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:00:00
17 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
18 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie 0:00:00
19 Emiel Vermeulen (Bel) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
20 Loïc Vliegen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
21 Arne Marit (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
22 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
23 Connor Swift (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
24 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:00:00
25 Senne Leysen (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
26 Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles 0:00:00
27 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
28 David Boucher (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:00
29 Lennert Teugels (Bel) Cibel 0:00:00
30 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
31 Tim Merlier (Bel) Corendon – Circus 0:00:00
32 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
33 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
34 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
35 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
36 Floris Gerts (Ned) Tarteletto – Isorex 0:00:00
37 Aimé De Gendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
38 Pieter Weening (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
39 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
40 Jens Reynders (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
41 Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
42 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
43 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:00
44 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
45 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
46 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Bingoal 0:00:00
47 Bert De Backer (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
48 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
49 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:00
50 Cedric Raymackers (Bel) Cibel 0:00:00
51 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
52 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
53 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
54 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:00:00
55 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen – Bingoal 0:00:00
56 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
57 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
58 Cédric Beullens (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
59 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
60 Jetse Bol (Ned) Burgos – BH 0:00:00
61 Andreas Goeman (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
62 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
63 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
64 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
65 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
66 Clément Russo (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
67 Jan-Willem Van Schip (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
68 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
69 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
70 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
71 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:00:00
72 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:00:00
73 Kévin Réza (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
74 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:00:00
75 Samuel Leroux (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
76 Gianni Marchand (Bel) Cibel 0:00:00
77 Kobe Goossens (Bel) Nationalmannschaft Belgien 0:00:00
78 Jeroen Eyskens (Bel) Cibel 0:00:00
79 Michiel Dieleman (Bel) Cibel 0:00:00
80 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
81 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 0:00:00
82 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
83 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
84 Nuno Bico (Por) Burgos – BH 0:00:00
85 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
86 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
87 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
88 Eli Iserbyt (Bel) Pauwels Sauzen – Bingoal 0:00:00
89 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
90 Alexandre Pichot (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
91 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
92 Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:00
93 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
94 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
95 Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles 0:00:00
96 Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
97 Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen – Bingoal 0:00:00
98 Zico Waeytens (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
99 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
100 Julien Van Den Brande (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:00
101 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
102 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:00:00
103 Matthias Brändle (AUT) Israel Cycling Academy 0:02:07
104 Timothy Stevens (Bel) Cibel 0:02:31
105 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:00
106 Maxime Vantomme (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:00
107 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus 0:00:00
108 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:02:46
109 Thomas Joseph (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:00
110 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
111 Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:03:39
112 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck – Quick Step 0:03:39
113 Julien Morice (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:48
114 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy 0:03:54
115 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:04:00
116 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:05:31
117 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:00
118 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:00
119 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:06:07
120 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:07:39
121 Alvaro Robredo Crespo (Esp) Burgos – BH 0:07:39
122 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
123 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:00:00
124 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:00

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.